ସାବଧାନ! ଆପଣବି ହୋଇପାରନ୍ତି ସାଇବର ଅପରାଧୀଙ୍କ ଶିକାର

be aware of cyber crime

ଭିଶିଙ୍ଗ୍ ଫ୍ରଡ଼ (Voice Calling Scam)

ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲକୁ ଫୋନ୍ କରି କେହି ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତି ବଡ଼ ଅଫିସରଙ୍କର ପରିଚୟ ଦେଇ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଲୁଟିପାରେ । ଏଥିପ୍ରତି ଆପଣ ସଚେତନ ରହିବା ଜରୁରୀ । କେହି ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତି ଆପଣଙ୍କୁ ଫୋନ କରି ଆପଣଙ୍କର ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡ ବ୍ଲକ୍ ହୋଇଯିବା / ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ କରାଯିବା / ଏଟିମ୍ କାର୍ଡ ଅପଡେଟ୍ କରାଯିବା ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଆଳ ଦେଖାଇ ଆପଣଙ୍କଠାରୁ ୧୬ ଟିକିଆ ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡ ନମ୍ବର, କାର୍ଡର ସମୟସୀମା, କାର୍ଡ ପଛରେ ଲେଖାଥିବା ସିଭିଭି ନମ୍ବର ଆଦି ମାଗିପାରନ୍ତି । ଏହି ନମ୍ବର ପାଇବା ପରେ ଉକ୍ତ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରେଜିଷ୍ଟର ହୋଇଥିବା ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବରକୁ ଆସିଥିବା ୬ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଓଟିପି ନମ୍ବର ଆପଣଙ୍କୁ ମାଗିବେ । ଯଦି ଏସବୁ ତଥ୍ୟ ଆପଣ ଦେଇଦିଅନ୍ତି ତେବେ ସେହି ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଅନଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଟଙ୍କା ନେଇଯାଇ ପାରିବ । ଆପଣଙ୍କର ସଞ୍ଚିତ ଧନ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଚାଲିଯିବ ।

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ନିୟମାନୁଯାୟୀ କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବା ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜନିତ ତଥ୍ୟ ଫୋନ୍ କିମ୍ବା ଇ-ମେଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ମାଗିପାରିବ ନାହିଁ । ତେଣୁ ନିଜ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜନିତ ତଥ୍ୟ ଅପରିଚିତ ବ୍ୟକ୍ତି ତଥା ମୋବାଇଲ୍ ଓ ଇ-ମେଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କାହାରିକୁ ନଜଣାଇବା ଉଚିତ୍ ।

ଏଟିମ୍ ବୁଥରେ ସାବଧାନତା

– ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏଟିମ୍ କାର୍ଡ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।
– ଏଟିଏମ୍ ପିନ୍ ନମ୍ବର ନିଜେ ମନେ ରଖନ୍ତୁ ।
– ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡ ଉପରେ ପିନ୍ ନମ୍ବର ଲେଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ।
– ଏଟିମ୍ କାଉଣ୍ଟରରେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ସାହାଯ୍ୟ ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।
– ଏଟିଏମ୍ ମେସିନରେ ଥିବା କାର୍ଡ ରିଡର ସ୍ଲଟରେ କିଛି ଜିନିଷ କିମ୍ବା ସ୍କିମର ଲାଗିଛି କି ନାହିଁ ଚେକ୍ କରି ଟଙ୍କା ଉଠାନ୍ତୁ ।
– ବେଳେ ବେଳେ ନିଜ ଏଟିଏମ୍ ପିନ୍ ନମ୍ବର ବଦଳାଇ ନୂଆ ପିନ୍ ନମ୍ବର ଦିଅନ୍ତୁ ।
– ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରନ୍ତୁ ।
– ଏଟିଏମ୍ ରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ବେଳେ କାହାରିକୁ ଅନଧିକାର ପ୍ରବେଶ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।
– ନିଜ ପିନ୍ ନମ୍ବର ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରୁ ଲୁଚାଇ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।

କାର୍ଡ ସ୍ୱାଇପ୍ ବେଳେ ସାବଧାନତା (Point Of Sale)

– ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡରେ ଟଙ୍କା ପଇଠ ତଥା ଜିନିଷ କିଣିବା ବେଳେ କାର୍ଡ ସ୍ୱାଇପ ମେସିନ୍ ନିଜେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।
– ସ୍ୱାଇପ ମେସିନରେ ଏଟିଏମ୍ ପିନ୍ ନମ୍ବର ଲୁଚାଇ ମାରନ୍ତୁ ।
– ଆଖପାଖରେ ସ୍କିମର ଲାଗିଛିକି ନାହିଁ ଭଲଭାବେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖନ୍ତୁ ।

ଲଟେରୀ ସ୍କାମ୍ (Lottery Scam)

 

ଅନେକ ସମୟରେ ଲୁଟେରାମାନେ ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ଆପଣଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ସୁବିଧାରେ ଲୁଟିନିଅନ୍ତି । ଯଦି ଲଟେରୀ ଜିତିବା ବାବଦରେ କୌଣସି ଫୋନ୍ କଲ୍ ତଥା ମେସେଜ୍ କିମ୍ବା ଇ-ମେଲ୍ ଆସେ ତେବେ ଲୋଭର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । କୌଣସି ଅଜଣା ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟଙ୍କା ଜମା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟର କୌଣସି ବି ତଥ୍ୟ ଫୋନ୍ କିମ୍ବା ଇ-ମେଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ବିଜ୍ଞାପନର ପ୍ରଲୋଭନରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ

କୌଣସି ଖବର କାଗଜରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ବିଜ୍ଞାପନର ପ୍ରଲୋଭନରେ ଆସନ୍ତୁ ନାହିଁ । ମୋବାଇଲ ଟାୱାର୍ ବସାଇବା ବିଜ୍ଞାପନରେ ଯୋଗାଯୋଗ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ନମ୍ବରରେ କଲ୍ କଲେ ଆପଣ ଠକାମିର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି । ଅଧିକ ରୋଜଗାରର ବା ଭଡ଼ାର ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ସେମାନେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟଙ୍କା ଜମାକରିବା କଥା କହିଲେ ଆପଣ ଜମାବି ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ସେହିଭଳି ଦେଶ ତଥା ଦେଶ ବାହାରେ ଚାକିରି କରାଇଦେବା, ଅଧିକ ଋଣ କରାଇଦେବା ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଲୋଭ ଦେଖାଇ କେହି ଯଦି ପ୍ରଥମେ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବା ପାଇଁ କହିଲେ ତାହା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

Previous ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର: ଆସିଗଲା ହ୍ୱାଟସଆପ୍ ବିଜନେସ୍
Next ଖାଆନ୍ତୁ କୀଟନାଶକମୁକ୍ତ ପରିବା, ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ସରଳ ଉପାୟ

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *