ସମସ୍ତ  ଜିଲ୍ଲାକୁ ଗଡ଼ିବ ‘ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ’

Odisha Govt Launches Rajdhani Express Bus Service In Bhubaneswar

‘ମୋ ବସ’ ସେବାପରେ ଏବେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଆରାମଦାୟକ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ‘ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ’ ବସ ସେବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ସଡକ ପରିବହନ ନିଗମ ତରଫରୁ ଏହି ଯୋଜନାର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାରେ ୨୩ଟି ଏସି ବସର ଚଳାଚଳ କରିବ । ବସଗୁଡିକ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟାଳୟରୁ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକୁ ସଂଯୋଗ କରିବ ।ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଫୁଲବାଣୀ,ରାଉରେକଲା, ଭବାନୀପାଟଣା, ଭଂଜନଗର, ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର,ରାଜ ଖରିଆର,ଗୋରୁ ମହିଶାଣି,ବୁର୍ଲା ଆଦି ଦେଇ ଯାତାୟାତ କରିବ ଏହି ସମସ୍ତ ବସ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୪ଟି ଭଲଭୋ ବସର ମଧ୍ୟ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯିବ । ଏହି ବସଗୁଡିକ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନ ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର-କୋଲକତା ଓ ପାରାଦୀପରୁ ବିଜୟୱାଡା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତାୟାତ କରିବ । ଏଥିରେ ରହିଛି ଶୀତତାପ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବ୍ୟବସ୍ଥା , ନିଶୁଳ୍କ ୱାଇ-ଫାଇ ସେବା, ମୋବାଇଲ ଚାର୍ଜିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା , ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା, ଭେଇକିଲ ଟ୍ରାକିଂ ସହ ଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳର ସୁବିଧା ବସଗୁଡିକରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଏଥିରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ ଅନଲାଇନ ଅଫଲାଇନ ଉଭୟରେ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂ କରିବାର ସୁବିଧା ରହିଛି । ଏହିଯୋଜନାର ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାରେ ଆଉ 27 ଟି ବସ ଚଳାଚଳ ହେବ ବୋଲି ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି । ଏହାସହ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ଲକରେ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ତିଆରି ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚାଲିଛି ।

Previous ଅର୍ଶରୋଗର ଘରୋଇ ଉପଚାର
Next ଓଡ଼ିଶାର ୪ପିଲା ପାଇବେ ଜାତୀୟ ସାହାସିକତା ପୁରସ୍କାର

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *