ଧାନ ବିହନ କିସମଚୟନ


କଥାରେ ଅଛି ବିହନ ଗୁଣେ ଫସଲ । ଜମିରକିସମ, ପାଣିପାଗ ଏବଂ ରୋଗ ପୋକଙ୍କ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବକୁ ଆଖିରେ ରଖି ବିହନ କିସମଚୟନ କରିବ ନିତ୍ୟାନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଉନ୍ନତ ମାନର ବିହନ ବ୍ଳକମାନଙ୍କରେ ଥିବା ବିହନ ବିକ୍ରୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଦରରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି । ଜମିରକିସମ ନିରୂପଣ କରି ବିକ୍ରୟକେନ୍ଦ୍ରରୁ ଉଚିତବିହନ ସଂଗ୍ରହ କରିଲେ ଚାଷୀ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇାପାରିବେ । କେଉଁଜମି ପାଇଁ କେଉଁ କିସମବିହନ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ ଓ ସେଥିରୁ କେତେ ଦିନରେ ଅମଳ ମିଳିବ ତାହା ଜାଣି ରଖିଲେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବିହନ ଚୟନରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବନାହିଁ ।

ଅତିଢିପ ଜମି

ହୀରା – ୭୦ ଦିନ, କଳିଙ୍ଗ୩ – ୭୫ ଦିନ, ଧଳାହୀରା – ୮୦ ଦିନ, ବନ୍ଦନା – ୮୫ ଦିନ, ଅଞ୍ଜଳୀ – ୯୫ ଦିନ ।

ଢିପ ଜମି

ଖଣ୍ଡଗିରି – ୯୦ ଦିନ, ଘଣ୍ଟେୱରୀ – ୯୦ ଦିନ, ବନପ୍ରଭା – ୯୦ ଦିନ, ଉଦୟଗିରି – ୯୫ ଦିନ, ପାରିଜାତ – ୯୫ ଦିନ, ପଥରା – ୧୦୦ ଦିନ, ଲଳିତଗିରି – ୯୫ ଦିନ ।

ଉଚ୍ଚ ମଝିଆଳି ଜମି

ଅନ୍ନଦା – ୧୧୦ ଦିନ, ଶତାବ୍ଦୀ – ୧୧୦ ଦିନ, ଏମ୍‌ଟିୟୁ୧୦୧୦- ୧୨୦ ଦିନ, ଭୋଇ – ୧୨୦ ଦିନ, ରାଧି – ୧୨୦ ଦିନ, କୋଣାର୍କ – ୧୨୫ ଦିନ, ଲଲାଟ – ୧୨୫ ଦିନ, ଖରାବେଳ – ୧୨୫ ଦିନ, ସେବତୀ – ୧୨୫ ଦିନ ।

ମଝିଆଳି ଜମି

ଏମ୍‌ଟିୟୁ୧୦୦୧ – ୧୩୦ ଦିନ, ସୁରେନ୍ଦ୍ର – ୧୩୫ ଦିନ, ଗଜପତି – ୧୩୫ ଦିନ, ତମସ୍ୱିନୀ – ୧୩୫ ଦିନ, ମେହେର – ୧୩୫ ଦିନ, ବସୁନ୍ଧରା – ୧୩୫ ଦିନ ।

ମଝିଆଳ ଖାଲ ଜମି

ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ – ୧୪୦ ଦିନ, ପଦ୍ମିନୀ – ୧୪୦ ଦିନ, ପ୍ରତୀକ୍ଷା – ୧୪୨ ଦିନ, ଉର୍ବଶୀ – ୧୪ ଦିନ, ମୋତି – ୧୪୫ ଦିନ, ମଶୁରୀ – ୧୪୫ ଦିନ, ପୂଜା – ୧୪୫ ଦିନ, ବିପିଟି୫୨୦୪ – ୧୪୫ ଦିନ, ରତ୍ନଗିରି – ୧୪୦ ଦିନ ।

ଖାଲ ଜମି

ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ – ୧୫୦ ଦିନ, ମହାନଦୀ – ୧୫୦ ଦିନ, ରାମଚଣ୍ଡୀ – ୧୫୫ ଦିନ, ଗାୟତ୍ରୀ – ୧୫୫ ଦିନ, କାଞ୍ଚନ – ୧୫୫ ଦିନ, ଜଗବନ୍ଧୁ – ୧୫୫ ଦିନ, ଉତ୍କଳ ପ୍ରଭା – ୧୫୦ ଦିନ, ସାବିତ୍ରୀ – ୧୫୫ ଦିନ, ସିଆର୍୧୦୧୪ – ୧୫୦ ଦିନ, ପ୍ରାଚୀ – ୧୫୦ ଦିନ ।

ଅତିଖାଲ ଜମି

ଦୁର୍ଗା – ୧୬୦ ଦିନ, ଆର୍‌ଜିଏଲ୍୨୫୩୭ – ୧୬୦ ଦିନ, ସରଳା – ୧୬୫ ଦିନ, ତୁଳସୀ – ୧୭୦ ଦିନ, ପାଣିଧାନ – ୧୮୦ ଦିନ ।

ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ ଯଦି ଜଣେଚାଷୀ ଲୁଣିଜମିରେ ଧାନ ଚାଷକରୁଥାନ୍ତି ତେବେ ଲୁଣିଶ୍ରୀ ଓ ସୋନାମଣିକିସମ ଧାନ ଚାଷକରିପାରିବେ । ଯେଉଁଥିରେ ଯଥାକ୍ରମେ ୧୪୫ ଓ ୧୫୦ ଦିନରେ ଅମଳମିଳିଥାଏ । ଶଙ୍କର ଧାନ ଚାଷ ପାଇଁ ପିଏ୬୨୦୧, କେଆର୍‌ଏଚ୍୨, ଅଜୟ, ରାଜଲକ୍ଷ୍ମୀ, ପିଏଚ୍‌ବି୭୧ ଆଦି କିସମଚାଷ କରିଲେ୧୨୫ ରୁ ୧୩୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭଲ ଅମଳ ମିଳିଥାଏ । ଏହାଛଡ଼ା ବାସନା ଧାନ ଚାଷ କରିବାକୁହେଲେ କେତକୀ ଜୋହାକିସମରୁ ୧୪୫ ରୁ ୧୬୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଅମଳ ମିଳିଥାଏ ।

Previous ଧାନ ଚାଷ ପାଇଁ ବିହନ ବିଶୋଧନ
Next ଧାନ ଚାଷ ପାଇଁ ଜମି ପ୍ରସ୍ତୁତି

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *